IHSAA Boys Basketball Area Sectional Pairings

February 23, 2014
By

Basketball HoopsWRBI Area Boys Basketball Sectional Pairings.
The Sectionals will be taking place on Tuesday (3-4), Friday (3-7), and Saturday (3-8).

CLASS 1A-Sectional 60 @ South Decatur
Tuesday (3-4):  Game 1-Rising Sun vs. Shawe Memorial.   6 PM.
Game 2-Hauser vs. Oldenburg Academy.   Following.
Friday (3-7):  Game 1-South Decatur vs. Tuesday’s Game 1 Winner.   6 PM.
Game 2-Jac-Cen-Del vs. Tuesday’s Game 2 Winner.   Following.
Saturday (3-8):  Championship.    Friday’s Winners.   7:30 PM.

CLASS 2A-Sectional 45 @ Southwestern Hanover
Tuesday (3-4):  Game 1-North Decatur vs. Austin.   6 PM.
Game 2-Switzerland County vs. Southwestern.   Following.
Friday (3-7):  Game 1-South Ripley vs. Tuesday’s Game 1 Winner.   6 PM.
Game 2-Milan vs. Tuesday’s Game 2 Winner.
Saturday (3-8):  Championship.    Friday’s Winners.   7:30 PM.

CLASS 3A-Sectional 29 @ Greensburg
Tuesday (3-4):  Game 1-South Dearborn vs. Greensburg.   6 PM.
Game 2-Rushville vs. Lawrenceburg.   Following.
Friday (3-7):  Game 1-Franklin County vs. Tuesday’s Game 1 Winner.   6 PM.
Game 2-Batesville [16-3] vs. Tuesday’s Game 2 Winner.   After.
Saturday (3-8):  Championship.    Friday’s Winners.   7:30 PM.

CLASS 4A-Sectional 14 @ Shelbyville
Tuesday (3-4):  Game 1-Shelbyville vs. Columbus North.   6 PM.
Game 2-East Central vs. Columbus East.   Following.
Friday (3-7):  Game 1-Bloomington North vs. Tuesday’s Game 1 Winner.   6 PM.
Game 2-Bloomington South vs. Tuesday’s Game 2 Winner.   After.
Saturday (3-8):  Championship.    Friday’s Winners.   7:30 PM.

Listen to The Sports Voice-Country 103.9 WRBI for Boys Basketball Sectional Action!

Listen Live

Upcoming Events

Sep
10
Wed
3:00 pm 2014 Business, Citizen & Teacher...
2014 Business, Citizen & Teacher...
Sep 10 @ 3:00 pm – Nov 7 @ 2:28 pm
Now accepting nominations and applications for these three awards by the Sunman Chamber of Commerce. Winners will be announced at the Chamber’s Annual Awards Dinner on Friday, November 7, 2014. For more information please contact the Sunman Chamber’s website or call Anna.
Sep
22
Mon
all-day Registration for the Fall II, 20...
Registration for the Fall II, 20...
Sep 22 all-day
Registration for programs for the Fall II, 2014 session at the Southeastern Indiana YMCA will be Monday,  September 22nd  through September 28th  for members, and Thursday, September 25th through September 28th  for potential members.  The programs for the FalI II, 2014 session will begin on Monday,  September 29th.   For more information on the Fall II session schedule, go to: www.siymca.org or call 934-6006.
6:00 pm Batesville Masonic Lodge #668 En... @ Batesville Masonic Lodge #668
Batesville Masonic Lodge #668 En... @ Batesville Masonic Lodge #668
Sep 22 @ 6:00 pm
The Batesville Masonic Lodge #668 will be hosting their “Entered Apprentice Degree” on September 22 with dinner at 6:00 pm and the event will open at 7:00 pm. Come out to the lodge for a fun evening with the Masonic members!

View Calendar